78204

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 24. 8. 2012
Re: pomůže mě někdo zachránit zdravé včely?

Pokud včelař stihl včely v srpnu nakrmit na zimu, případně léčit Gabonem na varaózu, jste vcelku v pohodě a nemusíte nijak spěchat. Včely můžete prodat a potom nechat převést ke konci září, začátku října, aby podzimní léčení na varaózu už dělal kompletně nový majitel na novém místě. Převoz je v té době snadnější,protože včely už jsou v menší zimní síle a teplota je nižší. Případně i později, dokud není zima a sníh nebo na jaře
Je třeba akorát do 15 září podat na místní ZO žádost o Dotaci na včelstva D1, tím defakto nahlásit počet včelstev na zimování. Jak to detailně zařídit při změně majitele a případně ZO v tuto dobu řeknou v místní ZO nebo tady v konferenci ti, co funkcionaří.

Pokud to včelař nestihl, v nejhorším případě už defakto nemusíte mít žádné včely.
Pokud tam je v nich hodně roztočů varoa, bez srpnového léčení už mohou být včelstva tak poškozená, že během pár příštích měsíců se prostě vytratí.
Pokud nebyly včelstva zakrmeny a byl u vás špatný rok, takže včely neměly v červenci a srpnu zásoby z dřívějška, mohou být nyní už taky ve špatném stavu, je třeba co nejdřív ve včelstvech uspořádat plásty a začít krmit. Rozhoduje doslova každý den, o který se k nim dříve dostanou zásoby a dříve se rozplodují a začnou vychovávat zimní generaci včel.
Pokud byl u vás dobrý rok a včelky mají z dřívějška pořád ještě dost doneseného medu, není to zakrmení na zimu tak akutní. Včelky už nějakou zimní generaci vychovanou mají, je třeba jen uspořádat plásty, vytočit nějaký "přebytečný" med a během září dokrmit.

Vidím to tak, že buďto se vám podaří během následujících pár dnů sehnat kupce a prodat to, jak to "leží a stojí" nebo budete muset v okolí sehnat odborníka, který se vám na ty včely podívá, zjistí co a jak a udělá potřebné práce. Potom můžete prodávat klidně až do jara. Nejlepší bude kvůli tomu zkontaktovat místní ZO , případně ZO včelařů kolem.

Podstatné bude, jestli jsou ty včely v nástavkových úlech - bedničky položené na sobě, umí v nich dnes pracovat se včelami každý anebo ve starých zadovácích - almárky s přístupem ke včelám zezadu, umí v nich dneska už dělat se včelami málokterý včelař.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 58358


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu